FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı söndürme sistemleri insan sağlığına zarar vermeyen, doğayla dost söndürme işlemi sonrası artık ve kalıntı bırakmadığı için temizlik gerektirmeyen iletken olmayan sistemler olduğu için özel öneme ve değere sahip mahallerde güvenle kullanılan sistemlerdir. FM 200 ® elektriksel iletkenliği olmayan, temiz, renksiz, çevre dostu ve insanlar için zararsız bir yangın söndürme maddesidir. FM 200, geride herhangi bir kalıntı bırakmadan, öncelikle ısıyı emerek, alevin sönmesini sağlayan ve böylece yangından sonraki hasarı, kayıpları ve çalışan sistemin zaman kaybını en aza indiren, dünya çapında kabul ve saygı gören bir sistemdir.

Algılayıcı sensörün yangını fark etmesiyle 8 saniye içinde ateşleyiciyi hazırlayarak püskürtme sistemini devreye sokması prensibiyle çalışır. Böylece alevlenmenin başladığı bölge kıvılcımdan yangına dönüşmeden bertaraf edilmiş olur. Tüm yangın söndürmeleri ana ilkesi olan, alevin havayla temasının önlenmesi işlemi aynı şekilde burada da gerçekleşmektedir. Hızlı bir şekilde gerçekleşen bu işlem sayesinde hem can hem de mal kaybının önüne geçilmektedir. Tüp içerisinde basınç altında bekleyen FM 200 gazı açığa çıkartılarak yangına müdahale edilir. Gazın basınç değerini gösteren basınç ölçer göstergeler sayesinde, bakım zamanı elle müdahale ederek gazın yenilenmesi sağlanmaktadır. Manifold kolektörler sayıca fazla olan basınçlı tüplerin birbirlerine bağlanmasını sağlar. Tahrik üniteleri ateşleme görevini üstlenerek otomatik sistemi başlatır ve nozullar yardımı ile gaz boşaltılarak ortam emniyeti sağlanır.

Fm 200 gazlı söndürme sistemleri aşağıda belirtilen bileşenlerden oluşur:
1. FM 200 Depolama – FM 200 gazının kimyasal maddesi özel bir tüp veya birkaç tüp dizisi içerisinde muhafaza edilir. Bu tüpler özel montaj elemanları ile sabitlenerek güvence altına alınır.
2. FM 200 Dağıtım Elemanları – FM 200 gazı, koruma altında olan mekana döşenmiş olan uygun deşarj nozulları ve hidrolik hesapları yapılmış borulama sistemi ile dağıtılır.
3. Diğer Bileşenler – FM 200 sisteminin kurulumunu, bağlantı parçaları, manometre, basınç kontrol anahtarı, solenoid ve manuel valf mekanizması, havalandırma kontrolü çek valf ve diğer bazı malzemeler tamamlar.
4. Kontrol Paneli – Kontrol Paneli, elektrikli aktüatör, detektörler, uyarı cihazları, tüplerin basıncını ve herhangi bir manuel bırakma ve iptal durumunu izler. Tüm elektrik veya elektronik cihazların kontrol paneline bağlanması gerekir.
5. Erken Uyarı Algılama ve Alarm Cihazları – Erken uyarı algılama cihazları manuel bırakma ve iptal durumu ile birlikte sistem verimliliğini en üst düzeye çıkarırken, sesli ve görsel alarm cihazları personelin uyarılmasını sağlar.
FM 200 HFC-227ea karbon, hidrojen (CF3CHFCF3-heptafloropropan), ve florin’den oluşur.
FM 200 gazlı söndürme sistemleri hiçbir kalıntı bırakmaz ve zararsız bir gazdır.
FM 200 gazına maruz kalan, alüminyum, pirinç, çelik, dökme demir, kurşun, paslanmaz çelik ve bakır gibi metaller ve kauçuk, plastik ve elektronik parçalar gibi malzemeler, bu gazdan etkilenmez.

Kullanım Alanları :
• Bilgi işlem odaları
• Arşiv odaları
• Müzeler
• Sanat galerileri
• İlaç ve sağlık tesisleri
• Telekomünikasyon tesisleri
• Santral odaları
• Elektrik kontrol pano odaları
• Laboratuvarlar

Kullanmakta olduğunuz Fm 200 gazlı söndürme sistemlerinin uzun yıllar düzenli bir şekilde ve aksamadan çalışabilmesi için, sözleşmeli olarak periyodik bakım hizmeti vermekteyiz. Fm 200 gazlı söndürme sistemleri bakım hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİM